Един от скандалите около българския футбол е свързан с неплащането на данъци. Комисията за борба с корупцията в парламента и Националната агенция за приходите (НАП) поискаха почти ултимативно падането на данъчно-осигурителната тайна за заплатите на играчите. Не е трудно човек да се досети, че няма как с 240 лева да се карат скъпи лимузини и да се ухажват манекенки и фолкпевици. Данъчен номер едно Красимир Стефанов разкри, че осем родни тима са укрили 8 милиона лева данъци. Състезателите са осигурявани върху малки заплати, а по-голяма част от възнагражденията са договорени с анекси към трудовите договори, които не са регистрирани. По неофициална информация в списъка на грешниците са ЦСКА и "Литекс", а ревизията в "Левски" не е приключила.
Ако у нас напрежението данъчни - футболисти, стигнало дори до прокуратурата, е новина, то в Европа отдавна пипат здраво. Независимо за звезди от какъв ранг става дума. За
един от най-големите футболни аферисти
се смята бившият собственик на "Олимпик" (Марсилия) - милионерът Бернар Тапи. За да избегне налози, той дори регистрира своята разкошна яхта като... офис за приеми на високопоставени служители. Тапи беше осъден, но заради подкупване на футболисти и уреждане на мачове.
В Испания всички се сещат за ненадминатия спекулант Хесус Хил - покойния президент на "Атлетико" Мадрид. За многото си измами той бе в затвор за три и половина години. Едно от обвиненията към Хил бе, че е присвоил 12 млн. евро обществени средства.
Босът на италианския "Милан", а сега премиер-министър на Италия,
Силвио Берлускони
също имаше разправии с данъчните.
Магнатът няколко пъти бе привикван от разследващите по подозрения за укриване на публчни вземания, но все се измъкваше сух.
Италианските данъчни се превърнаха в черната котка за много футболни величия. Легендата Диего Марадона също има сериозни проблеми с тях. Настоящият селекционер на Аржентина дължи 37 млн. евро данъци в Италия, където от 1984 г. до1991 г. бе футболист в "Наполи". Неотдавна бе проведена необичайната акция в клиника в гр. Мурано в Северна Италия, където Дон Диего се бе подложил на процедури за отслабване - данъчните конфискуваха от звездата обеци за 4000 евро. През 2006 г. му отнеха два часовника "Ролекс" на стойност 11 000 евро при пристигането му в страната, а година по-рано му прибраха хонорара от участието в телевизионно денс шоу.
Бившият селекционер на Холандия Марко Ван Бастен, който дълги години игра в "Милан", също имаше да плаща солидна сума към италианската хазна. За да избегне съдебно преследване, той се изръси с 4 млн. евро. Колегата му – италианецът Фабио Капело, сега треньор в Англия, също бе разследван от данъчните, но обвиненията срещу него бяха оттеглени. Заради
строгия данъчен
режим в Италия
все по-малко чуждестранни звезди избират да играят в местното първенство. Ако футболист подпише с отбор от калчото, то около 44% от сумата по трансфера отиват за данъци. Такъв процент от дохода се дължи и от отборите от германската Бундеслига. В Испания този налог е едва 24 на сто. Предстои затягане на данъчната примка и в родината на футбола – Англия. След април 2010 г. всички, които работят в страната и имат доход над 250 хиляди лири годишно, ще трябва да дават 50 % за данъци. А футболистите определно попадат в тази богата категория.