Една от бедите на съдебната система са политическите брокери, които се опитват да кадруват. По-опасни са професионалните брокери, които идват в системата отвън. А най-опасни са онези брокери, които са избрани за административни ръководители. Това каза правосъдният министър Маргарита Попова по време на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) в четвъртък.
Повод за изказването на министъра стана кандидатурата на Геника Михайлова за заместник-председател на Софийския градски съд (СГС) и шеф на Търговското отделение. Тя е предложена за поста от шефа на СГС Георги Колев.
Но във ВСС е постъпило писмо от деветима съдии от Търговското отделение, които възразяват срещу нейната номинация. Магистратите твърдят, че Геника Михайлова вече е показала, че няма управленски качества, тъй като е била и.д. шеф на отделението. На критики са подложени организацията на работа, разпределението на делата под нейно ръководство. Твърди се даже, че Михайлова се е произнесла по дело, по което докладчик е бил друг магистрат. В същото време тя нямала опит в първоинстанционни търговски дела, гледала само въззивни. Писмото е подписано от съдиите Анна Баева, Боян Балевски, Лилия Илиева, Вероника Николова, Ивайло Младенов, Жаклин Комитова, Станислава Казакова, Даниела Марчева и Димана Йосифова.
След като докладваха за писмото, министър Попова заяви, че тя ще проведе отделен разговор с членовете на съвета по повод избора на административни ръководители, защото имало много такива, които не взимали никакво отношение по реформата в системата. Допълни, че "има много грозни вътрешни вмешателства по преписки и дела, няма резултат, защото няма воля за решаване на преписки и дела".
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев заяви, че когато съдии се обръщат директно към ВСС, а не към началника си, това означава, че "вътре има напрежение, значи, че нещо не е както трябва".
Божидар Сукнаров предложи да отложат точката и да изслушат Георги Колев. Петър Стоянов обаче предложи да гласуват "против" Геника Михайлова и после да обявят нова процедура за избор с надеждата да се явят и други кандидати. ВСС така и стори.
Кръгът "Красьо"
Кадровиците на Темида отложиха други четири кадрови въпроса. Днес трябваше да изберат председатели на Окръжния и Районния съд в Шумен, както и окръжен прокурор на Плевен. Но сред кандидатите и на трите поста имаше магистрати, които са в списъка на Красимир Георгиев-Красьо. Това са съответно Димитър Захариев и Тодор Тодоров, срещу които има дисциплинарни производства, както и Марио Василев, който е получил само един SMS и срещу няма дисциплинарка.
По въпроса с тези кандидати се разрази спор между председателя на атестационната комисия Георги Шопов и министър Попова. Първият твърдеше, че висящото дисциплинарно производство не е пречка за участват в конкурса, докато правосъдният министър бе на обратната позиция. "Ако се сформира мнозинство и вие ги изберете, как после ще обясните на обществото какво става. Какви са тези работи", отсече Попова.
Заради това ВСС отложи избора на административни ръководители за тези три институции, докато не приключат дисциплинарните производства. Но пък прие за сведение за оттеглянето на оставката на бившия председател на Бургаския апелативен съд Дора Чинева. Преди около месец тя поиска от ВСС да бъде пенсионирана, но кадровиците отказаха, защото срещу има дисциплинарно производство заради Красьо, а и така щеше да си вземе 20 брутни заплати обезщетение.
Точно заради дисциплинарката във ВСС е постъпила подписка в нейна защита. В писмото 139 бивши и настоящи съдии, прокурори и следователи, както и адвокати от Бургаския район твърдят, че Чинева има безукорна репутация, може да послужи за кадрови еталон, притежава високи морални и професионални качества, образец на колегиалност.
По повод засечените й разговори с Красьо в подписката се твърди, че по-скоро има недооценка на ситуацията, отколкото "нечисти домогвания" до пост.
Бургаските магистрати и адвокати заявяват, че подобен финал на нейната кариера (евентуално ако бъде уволнена – бел.ред.) е незаслужено и несправедливо и то това би била една трагедия за професионалния й живот и семейството.
Настоява се обективно и справедливо третиране и "неналагане на дисциплинарно наказание на достоен човек". Подписката не бе докладвана на заседанието на ВСС.
Благоевградска драма
Отложен бе и изборът за председател на Благоевградския окръжен съд. Кандидатите бяха двама – Димитър Узунов, шеф на Районен съд-Сандански и сегашният началник Красимир Аршинков.
Във ВСС обаче са постъпили множество сигнали срещу Аршинков, отнасящи се за морала в институцията и най-вече за действията на съпругата му. ВСС сформира тричленна комисия в състав Божидар Сукнаров, Галина Захарова и новият член на ВСС Капка Костова, която днес встъпи в длъжност. До 8 януари 2010 г. тримата ще трябва да направят проверка на място за положението в съда.
На заседанието си в четвъртък ВСС назначи магистрати на свободните щатни бройки в административните и окръжните съдилища, както и в окръжните прокуратури.
Сред кандидатите за съдия в Гражданското отделение на СГС бе и Николай Маджаров, заместник-председател на Софийския районен съд. "Правен свят" съобщи преди няколко месеца, че Маджаров е направил чалга-клуб "Мале-мале" в Брачното отделение на съда, където всеки четвъртък са се организирали партита. Срещу него бе образувано дисциплинарно производство. Очаква се следващата седмица да бъде докладвано от дисциплинарния състав.
Оказа се, че той е предложен за повишение от бившия шеф на СГС Светлин Михайлов. Освен това е получил оценка "много добра" на атестациите, а при нейното гласуване нито един член на съвета не взе отношение. Все пак здравият разум надделя и той не бе повишен в СГС.