Ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев, снимка: БГНЕС
"Има обвинение срещу един от адвокатите на г-н Цветан Василев в Специализираната прокуратура за това, че са дадени едни пари на същия човек за "профилактиране" на свидетелите по делото", това потвърди пред журналисти ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев по време на поредното заседание по делото за източването на четвъртата по големина българска банка - Корпоративна търговска банка (КТБ).
Както "Правен свят" писа още в края на март от свидетелски показания в досъдебното производство стана ясно, че Василев е предлагал 200 000 лв. за въпросното "профилактиране". Става дума за натиск над прокурорския свидетел Бисер Лазов, за да промени показанията си. По непотвърдена информация адвокатът на Василев, който се е сдобил с обвинение по този повод, е Лазар Карадалиев. "Има заплахи с убийство срещу 1-2 свидетели по делото, което е отделено преди 2 години в отделна преписка в Софийска градска прокуратура. Отделно са извършвани вандалски дейности, за което има преписка в Шесто РПУ по отношение на трети свидетел", допълни Гешев.
Ръководителят на Специализираната прокуратура, който е един от наблюдаващите прокурори по делото Иван Гешев уточни още, че в прокуратурата е депозирана молба и от трети свидетел по делото, че срещу него се образуват различни дела от други свидетели в процеса, които са от кръга на Цветан Василев. По думите му срещу свидетелите на обвинението се образуват търговски дела или от частен характер най-вече в Софийски районен съд.
"Съдът прие молбата за сведение, данните са препратени на Инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС), както и на Специализираната прокуратура. Според свидетеля по този начин му се оказва натиск, като определени хора са се свързали с него и са му намекнали, че ако промени поведението си по делото КТБ, съответните мерки спрямо него ще приключат. По този сигнал ние ще проверим дали има извършени престъпления от магистрати, защото се посочват определени такива. Има копие, както казах до ИВСС и вероятно той ще извърши проверка на конкретните производства, които се сочат в този сигнал", поясни Гешев.
Междувременно самият процес стартира по същество, след като две съдебни инстанции отказаха да го прекратят, както поиска защитата на Василев и останалите 17 обвиняеми.
По изричното настояване на адвокатите на подсъдимите ще бъде изчетен в съдебна зала и диспозитивът на обвинителния акт в обем от 5 000 страници, което ще отнеме на прокуратурата около 160 часа.
В началото на заседанието съдия Виржиния Петрова изрично попита подсъдимите и техните адвокати дали държат обвинителният акт да се чете, въпреки че всички са запознати с него, а и той е наличен на страницата на прокуратурата от вече повече от година, но адвокатите настояха четенето да се състои. "След като прокурорът ще чете прав обвинителния акт, тогава нека всички - подсъдими и адвокати - да станат прави, тъй като това е най-тържествената част при старта на делото", изтъкна съдия Петрова. Това предизвика недоволство от страна на защитниците на обвиняемите. Адвокат Ина Лулчева единствена взе думата, като заяви, че "това е едно изключително физическо усилие и дори липсва законова регламентация за това. Аз лично имам проблеми да стоя продължително време права".
Съдия Петрова все пак позволи на адвокатите и подзащитните им да седнат.
Искането на защитата да бъдат изчетени 5 000 страници от обвинителния акт в съдебна зала обаче предизвика и възмущението на Иван Гешев, който излезе от залата и обясни пред журналисти: "Прокуратурата си е създала организация, ние сме заменими, цялата прокуратура ще участва и ще чете. Трябва да е ясно, това не е задължителна процедура, това е чисто формална. По повечето дела адвокатите казват, че са съгласни обвинителният акт да не се чете и в протокола се записва "прочете се". Това се прави по всички дела. По това конкретно дело, не прокуратурата бави процеса. В случая защитата и подсъдимите го бавят чрез тази чисто формална процедура", заяви Гешев и допълни: "прокуратурата не се притеснява да встъпи в процеса, да се видят доказателствата. Това, което в момента се чете в залата е от една година на сайта на прокуратурата на Република България. Отделно го има в постановленията на самите обвиняеми. Те са го прочели преди 1,2 или 3 години. Това е безсмислено упражнение".