Форумът бе организиран с цел да подпомогне банковите и финансовите институции в процеса на превенцията и противодействието на изпирането на пари
Експерти от дирекция "Финансово разузнаване" към ДАНС, представители на финансовия сектор и на Фондация "Център за превенция и противодействие на изпирането на пари" (ЦППИП) обсъдиха мерките срещу прането на пари в контекста на актуалната нормативна уредба по отношение на цитираното престъпление.
Проектът "Предизвикателства пред финансовия сектор във връзка с нормативните изменения, свързани с процеса на превенция и противодействие на изпирането на пари" е по инициатива на ЦППИП и цели да подпомогне банковите и финансовите институции в процеса на превенцията и противодействието на изпирането на пари. В рамките на проекта бяха проведени успешно и при голям интерес два дискусионни форума. Като лектори се включиха представители на Специализирана административна дирекция "Финансово разузнаване" – ДАНС (САД ФР – ДАНС) и Фондация "Център за превенция и противодействие на изпирането на пари" (ЦППИП). Първият форум бе ориентиран към представители на търговските банки, а вторият към инвестиционни посредници и управляващите дружества. "Основната цел на форумите е да спомогнат за изграждането на една по-ефективна система за превенция и контрол на изпирането на пари", заявиха организаторите на форума.
Изпълнението на проекта е част от процеса на сътрудничество между САД ФР – ДАНС и ЦППИП, чиято цел е обединяване усилията на двете страни в противодействието на изпирането на пари и търсенето на начини и форми за отговор на новите предизвикателства в тази област.
От 31 март 2018 г. в сила е новият Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), който има за цел привеждането на българското законодателство в съответствие с Четвъртата директива на Европейския съюз срещу изпирането на пари и финансирането на тероризъм и Международните стандарти за борба с изпирането на пари и финансирането на терористични дейности на FATF.
Със закона се забранява откриване или поддържане на анонимна сметка или такава на фиктивно име, както и откриване или поддържане на анонимни депозитни сертификати или депозитни сертификати на фиктивно име. За застрахователи, презастрахователи, пощенски оператори, инвестиционни посредници, нотариуси, регистрирани одитори и др., се забранява да установяват кореспондентски отношения с банки фантоми. Предвижда се и да бъде изготвена национална оценка на риска от изпирането на пари и финансирането на тероризма, която ще се актуализира на всеки 2 години.
Предстои приемане на Правилник за прилагане на закона. Възприетият подход за приемането на изцяло нов Закон, който да отмени предишния такъв се наложи предвид множеството и съществени промени, които се правят по отношение на досегашната уредба на мерките срещу изпирането на пари. Приемането на новия закон създаде необходимост за всички лица, задължени да прилагат мерки срещу изпирането на пари, да се запознаят с новите разпоредби и да предприемат действия по изпълнението им. Контролът по прилагането на закона ще се упражнява от председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Той ще определи контролни органи, които ще са част от състава на дирекция "Финансово разузнаване" на агенцията.