Председателят на ВКС Лозан Панов, снимка: БГНЕС
Служителите на Националната агенция по приходите (НАП) ще имат възможност най-накрая да връчат на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов акта от приключилата ревизия на имуществото, доходите и активите му. Това може да се случи още този петък (19 октомври) от 13.00 часа пред зала №7 в сградата на Софийския районен съд (СРС) на бул. "Генерал М.Скобелев" 23, за когато е насрочено дело, което председателстващият заседанията на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) води срещу независимата Антикорупционна комисия. Разбира се, ако и този път Лозан Панов реши, че следва да се яви лично в съдебната зала, както вече направи на първото заседание по делото на 12 юли т.г.
Късно в четвъртък стана известно, че от два месеца данъчните се опитват да открият Панов, но той се укрива. Повод за проверката на НАП стана безпрецедентният отказ на "съдия №1" да подаде имуществена декларация за 2016 г., както пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), така и пред Сметната палата. Заради това решение на Панов, председателят на държавните одитори Цветан Цветков наложи глоба в размер на 1000 лв. и подаде сигнал до данъчната администрация, каквото бе изискването на отменения към днешна дата Закон за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни постове.
В началото на годината стана известно, че Панов е решил да обжалва глобата, наложена му от Сметната палата, но заради влизането в сила на новоприетия Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (ЗПКОНПИ), делото на председателя на ВКС вече е срещу новата Антикорупционна комисия. Заради това в понеделник, на закрито заседание, съдия Ангел Павлов е определил, че отменя собственото си определение за даване ход на делото в откритото заседание (на 12 юли т.г.) и всички последвали протоколни определения и насрочва същото дело за разглеждане в ново открито съдебно заседание този петък. "Призовавани са страните и процесуалният представител на въззивника, като се призовава като въззиваема страна КПКОНПИ (а не Сметната палата)", уточняват от СРС.
Ревизията на имуществото на Лозан Панов - в Мониторинговия доклад на ЕК
Делото на Панов срещу независим държавен орган, който е призван да извършва контрол на интегритета на висшите представители на властта, освен, че е прецедент, тъй като председателят на ВКС се явява пред магистрати, които могат да попаднат в зависимост от евентуални решения на ръководената от председателя на ВКС Съдийска колегия на ВСС, води и до допълнително натоварване работата на съдиите от най-големия и натоварен съд в страната.
Що се отнася до отказа на Панов да декларира през 2017 г. имуществото си и това на съпругата си пред Сметната палата, с мотив, че вече го е направил пред ИВСС, той има своето обяснение и то не е в полза на председателя на Върховния касационен съд, защото инспекторите на съдебната власт имат далеч по-ограничени възможности да извършват проверка на имуществото на магистратите, спрямо специализираните в тази насока държавни органи. Така или иначе, заради собствените действия на Лозан Панов, такава задълбочена ревизия на имуществото изглежда е извършена и в интерес на обществото е резултатите от нея да станат публични. Поведението на "съдия №1" по казуса единствено прави сянката на съмнението върху почтеността му все по-голяма и този път трудно ще остане незабелязана от списващите поредния мониторингов доклад на Европейската комисия, който трябва да стане известен след броени седмици, защото реално сме свидетели на безпрецедентен опит най-висшият съдия да саботира антикорупционната политика на държавата.
"Правен свят" потърси позицията на председателя на ВКС по темата още на 12 октомври, но отговор все още няма.