![]() |
Шефът на Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев се оттегля от Инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС). Мотивът му да не стане съдебен ревизор е, че е опетнено името му, съобщи БТА. Цонев бе предложен за член на ИВСС от депутата от ГЕРБ Красимир Ципов.
Във вторник на извънредно заседание на парламента Цони Цонев и още девет души бяха избрани за съдебни инспектори. Те трябва да встъпят в длъжност на 16 януари 2012 година.
"По повод общественото и медийно напрежение, което се създаде по повод моята номинация за съдебен инспектор, заявявам, че нито един от изнесените факти не отговаря на истината. Аз съм дългогодишен прокурор и в целия си професионален път съм се ръководил от почтеност и законност", мотивира оттеглянето си Цони Цонев.
И продължава: "Противопоставям се на опита да бъде уронен престижът на законодателната и съдебната власт чрез несъстоятелни обвинения. Аз съм човек с лично достойнство и затова взех решение да не встъпя в длъжност, независимо, че бях избран с 2/3 мнозинство в Народното събрание. С позицията си да се оттегля подчертавам факта, че процедурата по номинациите и избора на инспектори бяха прозрачни и отворени за обществото и всички институции."
Против прибързана и непрозрачна процедура за избор на членове на ИВСС се изказаха редица правни неправителствени организации. Те настояваха процедурата за избор да бъде прекратена, да стартира нова, като се даде възможност за по-широка дискусия на номинираните кандидати. Освен това призоваха за баланс сред кандидатите като има представители и на съдийската общност. В предложените и вече назначени инспектори преобладават прокурори. Има само две съдийки, специализирали се в административното право.
Преди избора във вторник в медиите се появи информация, че шефът на Етичната комисия на ВСС Цони Цонев е прикрил разследване, което се е водило срещу прокурор, кандидат за административен ръководител. Той не съобщил този факт на колегите си от съвета.