Обвинителният акт срещу уволнената от Софийския градски съд (СГС) Румяна Ченалова ще трябва да бъде преправен от прокуратурата и наново да бъде внесен в съда. Това определи състав на Софийския апелативен съд (Надежда Трифонова, Алексей Трифонов и Карамфила Тодорова), който потвърди разпореждането на съдия Даниела Талева от Софийския градски съд, с което в началото на август тя прекрати делото и го върна на прокуратурата.
Ченалова беше пратена на съд в края на миналата година, като обвиненията срещу нея са за длъжностно и документно престъпление. Според прокуратурата тя ги е извършила при разглеждане на дело по искова молба на "ОЕТ - Обединени Енергийни търговци" ЕООД срещу НЕК. Престъплението по служба било извършено с 14 отделни деяния, с които Ченалова нарушила ЗСВ и ГПК, с цел да се набави облага за ОЕТ. Обвинението твърди, че Ченалова не е видяла нередностите в исковата молба на ОЕТ, а по нея не били платени дължими държавни такси от общо 434 105.14 лв. За НЕК настъпили вредни последици от направените запори, а облагата на ОЕТ са неплатените държавни такси. Документното престъпление пак е свързано със същото дело и поправка в протокол по него.
Съдия Талева обаче констатира, че за някои от деянията на Ченалова за престъплението по служба, прокуратурата е посочила едновременно, че бившата съдийка не е изпълнила служебните си задължения, а в същото време ги е нарушила. В разпореждането си Талева беше записала, че това води до вътрешно противоречие на обвинителния акт и Ченалова не може да разбере в какво е обвинена, тъй като неизпълнението на задължения означава, че е породено от нейно бездействие, докато нарушението на служебно задължение предполага активни действия, с които Ченалова да е нарушила посочените норми.
Друга неяснота в обвинителния акт според СГС е свързана със специалната цел на Ченалова да набави облага за ОЕТ с неплатените такси, която прокуратурата твърди, че е търсена с всяко от 14-те деяния. Според съда това буди недоумение, защото таксата се дължи еднократно.
Прокуратурата протестира разпореждането на СГС, но и апелативните съдии са категорични, че нарушенията са съществени, поради което са потвърдили разпореждането на градския съд. От определението на САС става ясно, че според прокуратурата не е нужно да се анализират отделно дадени части от обвинителния акт, а да се изследва и преценява в цялост. Съдът се е съгласил с това, но пак е повторил, че в обвинителния акт е посочено, че Ченалова съзнателно е бездействала и не е изпълнила служебните си задължения.
"Констатациите на съдията-докладчик за неяснота и неточност на обвинението не са лишени от основателност, както твърдят представителите на държавното обвинение, тъй като действително, както в обстоятелствената част на обвинителния акт, така и в диспозитива му се съдържат противоречия и неточности относно формулираното обвинение…Съдията-докладчик правилно е отчел, че при описанието на отделните деяния, които са включени в рамките на продължаваното престъпление, прокуратурата е следвала точно и конкретно да опише, какво точно нарушение е извършила обвиняемата или как е бездействала", се казва в определението на САС, в което апелативните съдии се съгласяват и с останалите доводи на градския съд.
Делото срещу Ченалова беше прекратено и през февруари, когато съдия Вера Чочкова от СГС прецени, че изобщо не става дума за престъпления, защото действията на бившата съдийка са попадали в обхвата на функционалния ѝ имунитет. След това САС отмени разпореждането и каза, че дело трябва да има. При повторното разпределение то се падна последователно на съдиите Величка Маринкова и Мирослава Тодорова, но те се отведоха.
9 Коментара
Като си съдийка, магистратка ли си ?
Знаете българската поговорка "гарван гарвану око не вади". така,че на руми не само няма да и извадим око,но вежди ще изпишем!
Последващи действия от страна на подсъдимата...
чл. 203 и сл. от АПК, във вр. чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ
чл. 2, ал. 2, т. 3 ЗОДОВ
разбира се чл. 205 - срещу Прокуратурата
чл. 7 КРБ
Да съберем да купим на СГС един учебник по наказателно право. Нарушаване на служебните задължения става посредством деяние, а както добре знаем деяние може да бъде както съзнателно действие така и съзнателно бездействие. Друг е въпроса че е несъставомерно деянието с несъбирането на таксата. В конкретния случай за таксата е отговорен съдията който носи гражданска орговорност.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Кво става с разследването срещу Мондешки, което се мота вече трета година? Или там Делян е разпоредил на Сотир да не пипа.
Като гледам това дело е тръгнало към девета глуха и ми се струва ,че няма да бъде осъдена подсъдимата.
За Цацров по случай утрешният му рожден ден!Аве Цезаре!
Логичния край е отстраняване и разследване на главния прокурор Сотир Цацаров.