Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) осъди за участие в организирана престъпна група за разпространение на наркотици, грабежи и наказателни акции срещу конкуренти двама от най-известните живи кримигерои от прехода. Става дума за Стефан Бонев-Сако и Тихомир Георгиев-Боксьора.
Сега АСНС наложи 6 години лишаване от свобода на Стефан Бонев-Сако, който в близкото минало бе сочен за приближен на братята Маргини, заради ръководене на организирана престъпна група за разпространение на наркотици. Сако бе наричан и „наследник“ на известния в ъндърграунда Христофорос Аманатидис-Таки.
В случая, съдът намали присъдата, наложена му от първата съдебна инстанция, с 1 година лишаване от свобода, след като прие, че Бонев е ръководил престъпната група, но не е бил неин организатор. Определи му парична гаранция в размер на 7000 лева и му наложи забрана да напуска страната.
На 12 години лишаване от свобода пък е осъден участникът в групата Тихомир Георгиев, по известен като Боксьора, обвинен за 7 престъпления, в т.ч. за грабежи и участие в наказателни акции срещу конкуренти и наркозависими. Апелативните съдии увеличиха наказанието му от 10 на 12 години. В момента той е в затвора, където изтърпява наказание по друго дело за убийство. През 2010 г. Тихомир Георгиев е осъден на 15 г. затвор за убийството на Емил Велинов-Черния, извършено на 15 юни 2007 г. в град Момин проход. Тихомир Георгиев – Боксьора бе защитен свидетел по делото срещу Златко Баретата, като бе и основен свидетел срещу братята Красимир и Николай Маринови (Маргините).
Шестима от признатите за участници в престъпната група получиха ефективни наказания от 3 до 8 години лишаване от свобода. На трима от тях съдът наложи и глоби в размер от 6 000 до 20 000 лева. До произнасянето на окончателното решение по делото на Върховния касационен съд подсъдимите остават с мерки за неотклонение „Парична гаранция“ и „Подписка“.
Събраните доказателства по делото сочат, че групата е действала от 2009 г. до неутрализирането й на 26 май 2010 г. В кориците на делото са приобщени обясненията на голям брой свидетели, в т.ч. на пострадали от престъпната й дейност.
Решението на Апелативния специализиран наказателен съд не е окончателно и може да се обжалвано пред Върховния касационен съд.
0 Коментара