Министърът на правосъдието Десислава Ахладова е поискала още данни от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за идеята за прекрояване на софийския съдебен район.
В свое писмо от 17 февруари до председателя на Съдийската колегия Лозан Панов и до самата Колегия Ахладова е поискала да й бъдат представени допълнителни мотиви и анализ кое изисква промяна на границите на Софийския районен съд. Тя настоява и за конкретни доказателства, въз основа на които да се направи извод за бъдещите последици от преразпределянето на посочените в предложенията населени места към съседни на Софийски районен съд съдебни райони. В писмото си до Съдийската колегия тя посочва още, че са й нужни и данни за комуникацията и инфраструктурата, свързани с обществения транспорт между отделните населени места и дали те позволяват осъществяването на бърз и ефективен достъп до правосъдие за гражданите.
Оказва се обаче, че цялата налична информацията, която Ахладова е поискала, всъщност се съдържа като приложение към предложението на кадровиците за реформата, само че то не й е било изпратено заради технически затруднения. Сега, от ВСС ще снабдят правосъдния министър с подготвените данни, за които тя се интересува, и ще очакват последващ отговор от нея.
На 2 февруари Съдийската колегия реши да прекрои софийския съдебен район. Според кадровиците така ще се облекчи работата на Софийския районен съд, който е най-натоварения в страната. Идеята предвижда част от делата на граждани от близки до столицата населени места, да се гледат в съседни съдилища. Според съдебния закон, за да стане това факт, предложението трябва да бъде одобрено от Пленума, но има и съгласувателна процедурас правосъдния министър.
Предложението най-общо засяга промени в границите на съдебните райони на 32 кметства и пет столични квартала. Така делата на хората, които живеят в няколко столични квартала, села и вилни зони около София, ще се гледат от районни съдилища в съседни градове - Перник, Костинброд, Самоков, Елин Пелин. Така например се предлага кметствата от район „Нови Искър“ да преминат към районния съд в Костинброд. Това напрактика значи делата на жителите на Нови Искър и селата Мировяне, Житен, Доброславци, Балша, Кътина, Подгумер, Световрачене, Кубратово, Негован, Чепинци, Локорско и Войнеговци да се гледат в съда в Костинброд. Към същия съд трябва да минат и делата на хората от Волуяк, Мрамор и Клисура.
Кметствата от район „Кремиковци“ и селата Бусманци, Кривина, Герман, Железница и Лозен пък трябва да преминат към районния съд в Елин Пелин. Там трябва да отидат и делата на жителите на селата Яна, Желява, Долни Богров, Горни Богров, Бухово и столичните квартали „Ботунец“, „Враждебна“, „Кремиковци“, „Сеславци“ и „Челопечене“.
Към Районния съд в Перник се предлага да минат Мало Бучино, Владая и Мърчаево. А към районния съд в Самоков делата на хората от Долни Пасарел и Плана.
3 Коментара
Също и във Владо Тричков.
Време е да отворят районен съд в град Нови Искър. 40 000 души живеят там.