В смутните и трудни времена, в които всички живеем, хората, а най-вече младите, започнаха да оставят на заден план и все по-рядко да говорят за мечтите и амбициите си за бъдещето. "Правен свят" няма да допусне да забравим откъде и накъде вървим и ще Ви представи поредица от интервюта с млади, креативни и мотивирани студенти по право от Софийския университет "Св. Климент Охридски", които ще Ви разкажат повече за визията си за юридическите професии и науката. Представяме ви Калина Макенджиева, 4-ти курс студент в специалност "Право".
Госпожо Макенджиева, юридическите професии са може би най-цветните и разнообразни по своя характер, а правото не случайно е определяно като "цяла вселена". Кое Ви мотивира да изучавате тази нелека специалност?
Избрах да уча право, не само защото дава възможността за смислена професия, но и заради самата същност на правото като наука - разграничава справедливото от несправедливото, създава подреден обществен ред, баланс и сигурност в начина на живот на хората.
Кои са основните трудности, които един бъдещ юрист среща в ежедневието си на студент по право?
Основната трудност е свързана с това, че правото е динамична материя, която се изменя и допълва постоянно, вследствие на което правната литература не винаги е съобразена с действащото законодателство.
Нерядко се говори за това, че юридическото образование в Бъгария има какво още да научи от колегите си в Европа. Защо избрахте да останете у дома?
Избрах да уча право в СУ, защото възможности има, стига да можеш да се възползваш от тях пълноценно. Ако съсредоточим усилията и амбициите си, можем да се възползваме от всичко предоставено. Определено има преподаватели, от които не само трупаме знания, но и ни действат вдъхновяващо с богатия си професионалния им опит. Често се провеждат отворени лекции и мероприятия на различна правна тематика, както и сбирки на кръжоци, където ни се предоставя възможността да дискутираме с лектори, асистенти и други заинтересовани студенти конкретни казуси и проблеми. Ежегодно се организират и състезания – както национални, така и международни. Всичко това ни дава възможност за кариерно и личностно израстване, както и за придобиване на по-задълбочени познания в правните отрасли, които ни вълнуват.
Какви са перспективите пред Вас? Как виждате бъдещето си на юрист, може би като адвокат, съдия, прокурор или в друга професия и защо?
Винаги съм проявявала интерес към детайлното анализиране на информация с цел да формулирам свое собствено становище по конкретен въпрос, защитено с необходимите аргументи, затова виждам себе си в адвокатурата като корпоративен адвокат. Неразделна част от моя професионален път искам да е и преподавателската дейност, като се надявам, че студентите по право ще продължават да бъдат все толкова отдадени ентусиасти, каквито сме ние сега!
Може би като всеки студент, обучаващ се в дадена специалност, и Вие имате своите идоли и представители на определена гилдия, на които се възхищавате? Кои са "практиците на правото", на които може да кажете, че бихте подражавали и защо?
"Практиците на правото" считам, че на първо място са адвокатите. Пристрастна съм, защото повечето ни асистенти са именно от тази гилдия и намирам занятията с тях за по-ползотворни, защото прецизират повече детайлите и ни дават доста примери от тяхната практика.
Какво означава за Вас правото?
Правото е не само образование и професия, то е отдаденост и удовлетворение от постигнатия резултат.
Как протича Вашата самоподготовка по време на обявеното извънредно положение ?
Изразява се в подготовка от материалите, които преподавателите качват в електронната система на университета, разбира се, в допълнение с обичайния метод - ползване на учебници и помагала, както и в решаване на казуси, които изпращаме на асистентите за проверка и анализ.
17 Коментара
Впечатляваща визия, колега! Вероятно затова са емоционалните коментари.
Иначе поздравявам Ви за хъса.;)
Уважаеми служители на г-н "10",
Вече цяла седмица гледам това девойче и ми писна. Не е хубавица, не ме привлича, не ме възбужда! Моля дайте друго предложение.
Калина Макенджиева, студент по право в СУ "Св. Климент Охридски":
Правото е динамична материя, която се изменя и допълва постоянно, вследствие на което правната литература не винаги е съобразена с действащото законодателство...Тези студенти по право вече наистина са заплаха...
След изпитна сесия в ЮФ ректорът вика проф.Живко Сталев за разговор на четири очи:
-Упрекват ви,че не изпитвате внимателно...
-Напротив, мога да характеризирам всеки студент, говорил пред мен.
-Е?
-Двама знаеха-пуснах ги... Дванадесет даваха надежди-пуснах и тях. Още толкова нито знаеха, нито даваха надежди, но ги пуснах, защото ги прецених като безопасни за обществото...
-Останалите?
-Те вече наистина бяха заплаха..."
*стр. 97 от книгата "Темида" на Милчо Дойчинов
Сладка панделка, но наивна и с лош вкус за очила. На кой човек е?
Тая кифла правистка ли я слагате?
Ще стане от нея прокурор, дума да няма.
Какви са тия плеймейтки вееее
Може и да си няма на хабер,но ако има човек на правилното място ,в правилното време и правилния момент,току виж,че облякла тога на младши магистрат!
Вместо да се чудите какъв коментар да напишете, хванете прочетете една книжка и се ограмотете малко. Радвам се, че все още в България има млади и интелигентни хора, открили призванието си. Но за съжаление манталитета на българина явно никога няма да се промени, вместо да подкрепим и окуражим бъдещето на България да следва смело мечтите си, ние се чудим как да ги обидим и присмеем. Е, с това мислене нещата никога няма да се подобрят!
Щом студентката е госпожа,това е най-важното.Да не я мислим повече , щом не е госпожица.Предполагам съпругът не е безработен,че да изкарва някой лев и за нея,дори да не е олигарх.А иначе каква професия е правото,хубаво се е замислила ,но нека обърне внимание ,че в последните години министри,депутати и прочие властимащи люде не се и сещат да честитят на правистите Празника на юриста - 16.04 - Денят на приемане на Търновската Конституция.Дори същите хора се чудят как да отрекат основните права по Конституция,чрез извънредни положения, полицейски КПП-та и т.н.Парламентът пък почти се е саморазпуснал, а това е основният контролен орган над действията на правителството.Едно време Фидел Кастро след социалистическата революция в Куба ходеше с брада над 40 години с обяснението ,че ще я обръсне когато революцията окончателно победи.Той така и не си обръсна брадата.Сега ние ще чакаме България да стане окончателно правова /каквато е по Конституция/,но уви , засега чакаме.Може би такива като колежката ще променят нещата за по-добро.Тогава ще дойде и удовлетворението от правото като професия , в което тя още наивно вярва.
Ето затова ще ни спасят само най-младите - дано съберат сили, а другите ще си ходим кой на Малашевци, кой на лозето.А който извади късмет, ще раздава ценни съвети и ще нищи хероически спомени в Ганкиното на ракийка и салатка.
Жунглата си е жунгла....Б..хти адвокатина, както обичаше да се изразява обичания Алеко Константинов.
Момичето не е поискало кой знае какво.Да стане адвокат.Сега в градския транспорт изкарват повече пари от адвокатите.Моне,земи се осеферясай малко.Изйарай некви курсове за козметична,или за шивачка.Не се знае,в един момент може да ти потрябват!
От интервюто се вижда, че момичето хал хабер си няма за реалността и предизвикателствата в практиката и през 4те си години на обучение не е стъпила нито на стаж, нито на работа, пък дори и почасова. Абсолютно заучени бланкетни отговори. Другия път поканете за интервю някой студент с някакви реални постижения или някой, който е работи/л, а не приятелчета на редакторите на сайта.
Виж само как се трият коментарите в правния сайт, примерно. Бъди здрава. И не се омагьосвай много.