В своя позиция столичните адвокати посочват, че такава идея, макар и на практика нереализирана в момента, би ограничила непропорционално правата на гражданите. „Софийският адвокатски съвет счита, че в настоящата безпрецедентна ситуация в страната усилията на всички институции следва да бъдат насочени към търсене на разумен баланс и намиране на адекватни решения за осигуряване на достъп до правосъдие и справедлив съдебен процес в разумни срокове за българските граждани от една страна и опазване на здравето и живота им от друга“, пишат от САС.
Според столичните адвокати са нужни промени в процесуалните закони за осигуряване на работата в електронна форма, като най-разумен вариант за преодоляване на ситуацията.
Ето и пълния текст на позицията на САС:
Софийският адвокатски съвет категорично се противопоставя на подготвяната законодателна промяна, предвиждаща ново преустановяване на съдебните заседания в съдилищата за период от 15-ти ноември до 31-ви декември 2020г. и подкрепя изпратените от СНЦОП „Обединение на свободните адвокати“ и някои адвокатски съвети писма, декларации и позиции до висши държавни институции, в които се изразява несъгласие с горепосочената промяна.
Изцяло споделяйки изложените аргументи в тези документи недвусмислено подчертаваме, че с такава промяна за пореден път ще бъдат засегнати правата както на българските граждани и юридически лица, така и на българските адвокати.
На всеки практикуващ адвокат е ясно, че едва от месец октомври съдилищата успяха да компенсират до известна степен забавянето на делата, които бяха отложени по време на обявеното в Р. България извънредно положение и започнаха да работят в по-нормален ритъм. Ако горепосочената законодателна промяна бъде приета, това ще се отрази извънредно тежко на съдопроизводствената дейност, българските граждани на практика отново ще бъдат лишени от достъп до съд и правата им ще бъдат непропорционално ограничени.
Софийският адвокатски съвет счита, че в настоящата безпрецедентна ситуация в страната усилията на всички институции следва да бъдат насочени към търсене на разумен баланс и намиране на адекватни решения за осигуряване на достъп до правосъдие и справедлив съдебен процес в разумни срокове за българските граждани от една страна и опазване на здравето и живота им от друга. В този смисъл акцентът следва да се постави върху спешното приемане на необходимите за това промени в процесуалните закони (ГПК, НПК и АПК), които да регулират правилата за упражняване на процесуални права от българските граждани и юридически лица в електронна форма и върху стриктното спазване на противоепидемичните мерки в съдилищата.
За постигане на тези цели предлагаме в състава на работната група, специално създадена към Министерство на правосъдието за изготвяне на проекти за изменение и допълнение на горепосочените закони, да бъдат включени изявени адвокати - процесуалисти и да се засили контрола от РЗИ за спазване на противоепидемичните мерки в съдилищата.
В случай, че такава промяна все пак бъде приета от Народното събрание или Висшият съдебен съвет вземе решение в подобен смисъл, твърдо настояваме българските адвокати този път да бъдат адекватно компенсирани за финансовите загуби, които те претърпяха по време на обявеното в страната извънредно положение, и за загубите, които те отново ще претърпят в периода 15-ти ноември – 31-ви декември 2020 г.
7 Коментара
За тези 15 Мин, адвоката учи 5 год и врага средства и време в това. Как е в чужбина според Вас, ширпотреца в адвокатите ли
Е добре де-права сте!
Както е казал мъдрецът
"Доволна ли е жената, не питай за цената"
Очевидно защото на вас иронията не ви се удава и смятате просташкото заяждане за ирония. По женски.
Явно не разбрахте иронията и го обърнахте на заяждане, типично по женски!
Явно мисълта за "размерът" дотолкова ви е погълнала, че сте пропуснали да уточните за кого се чудите дали му изглежда огромен - на адвоката, който взима хонорара за 15мин. работа или на пенсионера със 150-200лв пенсия, който го дава?
99% от адвокатите лапат такива огромни хонорари, че ако сте жена ще дадете отговор на вечния въпрос : "Има ли значение размерът ?"- в случая на хонорара разбира се.
А затварянето на дискотеките не ограничава ли непропорционално правата на персонала им в сравнение с адвокатите?
И като са толкова загрижени за гражданите, защо не предложат горна граница на адвокатските хонорари, та гражданите останали без работа и доходи да имат достъпна адвокатска услуга. Или всичко да се затваря, а само на адвокатите да не се пречи да лапат големите хонорари?
На магистратите заплатите са замразени. Защо няма пропорционална мярка за адвокатите?!?
И като толкова искат да се сравняват с магистратите, защо по въпросът за несъвместимостта Закона за адвокатурата не препрати към ограниченията за странични дейности важащи за магистратите. Защото доста адвокати се препитават от политическа дейност и НПО-та - като Хр. Иванов, Хаджи Генов и още много други знайни и незнайни "правозащитници".