Oт 14 oĸтoмвpи т.г. aдвoĸaтите от Софийската адвокатска колегия (САК) вече ще бъдат ocвoбoдeни oт плaщaнe нa вcяĸaĸви paзxoди зa oбpaбoтĸa нa дoĸyмeнти, cъoбщиха от Coфийcĸия aдвoĸaтcĸи cъвeт.
Peшeниeтo e взeтo във втopниĸ c огромно мнозинство и ce oтнacя зa aдвoĸaти, млaдши aдвoĸaти, aдвoĸaтcĸи дpyжecтвa и aдвoĸaтcĸи cъдpyжия, впиcaни в peгиcтpитe нa CAK.
В коментар пред „Правен свят“ председателят на САК Ивайло Данов посочи, че решението е на първо място принципно и е продължение на друго решение на органа от края на миналата година. „САК почти единодушно взе това решение, като то е продължение на наше решение от края на миналата година, когато освободихме столичните адвокати от част от таксите, които бяха най-разпространени. А именно – за променяне в обстоятелства, тъй като всеки адвокат може да заяви промяна на адрес, телефон и др., и за вписване и отписване на адвокатски сътрудници. Разгледахме няколко пъти с колегите въпроса и вчера решихме, че това е принципното решение“, посочи Данов.
По думите му целите на една такава стъпка са най-вече за облекчаване на дейността на столичните адвокати, но и за подпомагане в сложната ситуация, в която те се намират покрай пандемията от COVID-19. “Направихме го най-вече, за да облекчим колегите, тъй като те са едни бланки по Наредба №3 за попълването и съхраняването на адвокатските регистри на Висшия адвокатски съвет, могат да бъдат копирани от сайта на колегите или от интернет. Освен това – в тази извънредна епидемична обстановка, която продължава поне сега до края на месец ноември – това ще е едно облекчение от гледна точка и чисто финансово и прагматично от гледна точка на тяхната работа. По този начин колегите могат да подават всякакви молби онлайн“, каза още председателят на САК.
Той беше категоричен, че става дума за постоянна, а не временна мярка за облекчение на столичните адвокати. „Това е постоянна мярка, по този начин на практика всички адвокати, младши адвокат, адвокатски дружества и съдружия от САК не заплащат никакви такси за обработка на документи. След влизане в сила на това решение, тъй като е двуседмичен срокът за влизането му в сила, то ще започне да се прилага от 14 октомври, ако не бъде обжалвано, но няма такава тенденция. Това ще е положително й за бюджета, и облекчаване на работата, и чисто принципно смятаме, че това е правилното решение“, каза Данов.
Председателят на САК посочи още, че се плануват и други мерки за подпомагане на столичните адвокати във връзка с пандемията от COVID-19, които тепърва ще бъдат обсъждани. „На 6 октомври ще обсъждаме създаването на Център за правна помощ, с който ще облекчим и възможността за гражданите на София да се обръщат в случаите, които Законът за правната помощ предвижда, за консултации от адвокати. По този начин това ще е и допълнителен доход за колегите, които са вписани в Националния регистър за правна помощ и имат желание да правят такива консултации. Мислим и за други финансови възможности за облекчаване съответно на положението на софийските адвокати, тъй като за съжаление правителството не предприе никакви мерки в тази насока. Ние мислим за нашите членове, както и за облекчаване на тяхната работа във всички съдилища от софийския съдебен район“, каза още Ивайло Данов.
1 Коментара
Ще бъдат ли премахнати от САК и следните незаконни такси:
-незаконната такса за подаване на сигнал от гражданин срещу адвокат, събирана от САК(в случай,че тази такса е междувременно отменена-посочете кога е взето подобно решение.)? Къде в Закона за адвокатурата е предвидена подобна такса? Как една съсловна монополна организация си позволява да налага такси на граждани? При подаден сигнал срещу адвокат и неплатена такса, дисциплинарнонаказващия орган е длъжен да го разгледа-на основание закона за адвокатурата. Непащането на таксата , която е незаконна не може да има за последица негледането на жалбата, което напрактика незаконно се прилага. Тоест адвокатурата си позволява да наруши закщона.
-Незаконната такса за обработка на документи,, на кандидатите за адвокатския изпит. Става дума за незаконните 30 лева, събирани от САК-за обработка на документите на кандидатите, не коментирам незаконните 50 лева-събирани от ВАдвС-по същество за явяване на изпита. САК няма право да събира такса за обработка на документите-защото в закона не е предвидена подобна такса.
Адвокатурата не може да налага такси на граждани. тази съсловна организация да си налага такса на членуващите там, но не и на граждани-неадвокати! Самоуправлението на адвокатурата касае адвокатите, и не може да касае налагане на правила на граждани.
офтопик въпрос:
И кога е приемния ден на лица от ръководството САК, за граждани, които желаят да се оплачат от адвоката си?
Къде в сайта на САК има написани разяснения как се подава сигнал срещу адвокат? За сравнение съдебната система е дала подробни разяснения как се подава сигнал срещу адвокат на страницата на съдебния инспекторат. Значи-можеш да се оплачеш от всеки съдия, но не можеш да се оплачеш от адвокат-няма пред кого, а за писмени сигнали-има незаконна такса.