Софийската адвокатска колегия (САК) заплаши законодателя, че ще излезе на протест, а нейните членове ще спрат да влизат в дела, ако не се предприемат спешни мерки до 22 януари за облекчаване на данъчните им задължения и признаване на 40%, вместо 25% разходи.
Искането е подписано от председателя на Колегията Ивайло Данов и е до председателя на парламента Цвета Караянчева, Правната и Бюджетната комисии, Министерския съвет и министъра на финансите.
В писмото на Данов се посочва, че последиците от пандемията от COVID-19 се отразяват изключително тежко както на самоосигуряващите се адвокати, упражняващи самостоятелно професията, така и на тези, които работят в адвокатски дружества и сдружения. От столичната адвокатура изтъкват, че адвокатите винаги са били редовни данъкоплатци и приходите за бюджета от дейността им е в пъти повече от други свободни професии.
„За съжаление, адвокатската дейност като свободна професия е свързана с риска от липса на редовни доходи и е изцяло свързана с икономическата активност на гражданите и търговските дружества. Предвид икономическата стагнация и обективната невъзможност на клиентите ни да искат и получават правна помощ, както и режима на работа на съдебната система, адвокатите масово изпаднаха в тежко икономическо положение. Обективните разходи за адвокатската дейност не могат и не трябва да се покриват с почти липсващите приходи от нея“, пише в писмото си Ивайло Данов.
Председателят на САК припомня, че на адвокатите, които масово са самоосигуряващи се физически лица, не беше предоставена нормативна възможност да се възползват от почти нито една от мерките, предоставени от държавата както на първия, така и на втория етап от предоставянето на помощи. „Същевременно други свободни професии като писатели, художници и артисти например, бяха подпомогнати от държавата. За адвокатите не бяха предвидени нито данъчни облекчения, нито удължаване на сроковете за подаване на данъчните декларации за плащане на данъци и осигуровки, нито възможност да се възползват от някоя от целевите програми, одобрени от правителството и парламента“, пише той.
Ивайло Данов посочва още, че със становище от 09 април 2020г. Софийският адвокатски съвет се е обърнал към Народното събрание, правителството и Висшия адвокатски съвет с редица предложения, касаещи конкретни изменения в ЗМДВИП и ЗДДФЛ. „С предложение Изх. № 748/29.04.2020Г. на САК, Софийският адвокатски съвет повторно сезира същите институции с множество конкретни предложения за промяна на ЗМДВИП и ЗДДФЛ, като изрично посочихме в това предложение, че правната и фактическа логика изисква незабавно процентът на нормативно признатите разходи за адвокатите да се изравни с този на други свободни професии като писатели, художници и артисти - т.е. от 25 % да се увеличи на 40 %.“, пише в писмото.
До настоящия момент нито Софийската адвокатска колегия, нито Висшият адвокатски съвет са получили отговор на поставените от тях проблеми.
„Независимо че адвокатите, като защитници на правовия ред, сме убедени, че трябва да работим като сериозен, надежден и сигурен партньор на съда и държавността като цяло, следва да Ви обърнем внимание, че без нашата работа Република България не би могла да бъде правова европейска държава със стабилна икономика. Наближават парламентарни избори и адвокатурата следва да бъде гарант за провеждането им по начин, който няма да остави съмнение за тяхната легитимност“, казва още Ивайло Данов.
Затова столичната адвокатура настоява за осъществяване на незабавни изменения на нормативната база, като се предприемат мерки за намаляване на данъчната тежест на адвокатите, действащи като самоосигуряващи се физически лица. Те настояват още в спешен порядък да се инициират и извършат конкретно промени в данъчния режим на адвокатите, който да позволи икономическото им оцеляване чрез увеличаване на нормативно признатите им разходи от 25% на 40%.
„Действащият към момента общ режим за данъчно облагане на свободните професии не държи сметка за особеностите, отговорността и тежестите при осъществяване на адвокатската дейност. Адвокатите изпълняват публични функции, възложени им със закон, но са поставени в неравноправно положение спрямо други свободни професии, което практически води до завишено и несправедливо данъчно облагане. Считаме, че е правно обосновано адвокатите да бъдат отделени от общата категория физически лица - свободни професии, като се приравнят на данъчните субекти, посочени в чл. 29, ал. 1, т. 2, б. "а" от ЗДДФЛ, на които законодателят е признал 40 % разходи за дейността. Очакваме да бъдат предприети конкретни мерки до 22.01.2021 година и ако такива не се реализират, ще пристъпим към ефективни протестни действия, като уведомим за това както клиентите си, така и цялата българска общественост“, пишат от адвокатурата в София.
11 Коментара
До адвокатЪт за по-висока пенсия
Спрете да тролите и тровите форума! Не сте никакъв юрист, а обикновен жълтопаветен катунар!
Глупости са това.Без плащане за болнични,държавата прибира 26.3% на 100 лева.Тази сума се покрива от нормативно признатия разход.Остават разходите за наем на кантора,ток,вода,интернет,такса ВАдвС и АС.Както и да ги смятам,те са средно 250-300 лв на месец.Къде ги виждате като разлика цели 15 %.Е,има колеги,които искат да са в лъскави офиси.Но това са цени само за София.А давате ли си сметка,че такъв процент сваля осигурителния доход,и никой няма да може/дори да иска/,да се осигурява за по-висока пенсия.Необмислено и тъпо предложение.
Поредният предизборен ход на гъзолизеца Данов.
Оле, някой май се засегна от фактите...и започна да пише несвързано...
И ти ли "юристе" отвори този "горещ форум" ... питам аз и ... отговор не искам. Брекзит за такива като тебе не стига, ТРЯБВА МОАБИТ:
https://legalworld.bg/forum/topic/412798
И аз съм за, но при явяване по наказателни дела да не дават пълномощни на бели листи, а тези от кочаните да бъдат с попълнени реални цифри на полученото възнаграждение, за да се заплаща реалният данък.
Данъкът, който плащат адвокатите, е 7,5 процента(следкато се вземе предвид облекчението)-за сравнение-в Швеция данъкът достига до около 50-60 процента. Колко по-ниско да е? Още малко ще поискат и държавата да им изплаща и пари за дрехи?
Преди претенции-да видим качеството на услугата. На конкурса за съдии по вписванията 80 процента от явилите се адвокати са с двойки и тройки. Или този конкурс и изпит са били нагласени? Двойкаджиите , провалили се на този изпит по вещно право имат право да дават консултации-вклч и по вещно право. Сами преценете качеството на съвет, даден от двойкаджия-оценен на обективен изпит, организиран от държавата-че е абсолютно незнаещ.
Не данъчни облекчения, а държавата следва да извърши незабавен атестационен изпит за всички адвокати, вписани без изпит-чрез едно изречение изменение в закона за адвокатурата. Първо докажи знания на атестационен изпит, а после претенции. Не възразявам ,който издържи изпита държавата да му даде исканите 40 процента данъчни облекчения! Но пък при провал да се губят завинаги адвокатски права, и да бъдат пращани на повторен държавен изпит в Университетите!
Воля трябва, воля ... Данов! Аз съм съгласен да се прекрати правната помощ и да се бойкотира досъдебното производство и съда! Пък да видим! Ама трябват топки - ТОПКИ!
След дъжд качулка. И предизборно. Това трябваше да е отдавна факт. Къде бяхте досега?
Браво !