Председателят на Районния съд в Трън Михаил Алексов, който стана известен като човекът-съд, съвсем скоро може отново да си върне прозвището.
Алексов доби популярност покрай положението си в съда, в който той се явяваше освен председател и единствен съдия, а освен това е изпълнявал функциите на нотариус, съдия по вписванията и системен администратор.
През март Висшият съдебен съвет (ВСС) премести след конкурс районния прокурор на Радомир Петър Петров като съдия в Трън. Така частично бе решена комичната ситуация в пограничния град, в който нямаше как да има случайно разпределение на делата, след като председателят Алексов бе единствен съдия и гледаше всички наказателни и граждански дела.
Оказва се обаче, че само 7 месеца след встъпването си като съдия в Трън, Петър Петров иска да се премести. Това става ясно от обявения от ВСС конкурс за преместване в районни съдилища, в който Петров участва.
През март той получи мястото в Трън, след като поради запълване на бройките ВСС не го премести нито в Районен съд-Радомир, нито в Районен съд-Перник, каквито бяха първите му желания. От обявения нов конкурс е видно, че в Перник отново има едно свободно място.
Пак през март ВСС единодушно преизбра Алексов за председател на съда в Трън с 22 гласа "за". В негова подкрепа се изказаха няколко членове на съвета, а именно шефът на ВКС Лозан Панов го определи като човекът-съд.
При представянето си Алексов призна, че годишно в Трън има около 300 дела и му беше зададен въпрос за обединяване на съдилищата в района. Тогава той обясни виждането си, че не трябва да се гледа само броят на делата, като добави, че "съдебната институция е един стожер на обществеността, на държавността и ако бъде закрит този съд би се стигнало дотам, че едва ли не българската държава би направила по-близък съд Съдът в Сурдулица, който е на Сръбска територия, отколкото съдът, който е в Брезник евентуално".
15 Коментара
Особено отзад и в Банки.
Цецо, Бъчварова - слушате ли!
И съдът в Ниш е бил български! Да, ама сега на мода се еврозадните ценности. И началството. Без началство не можем, понеже няма бял прах ... за пране. А без пране изглеждаме ужасно.
Кви претърсвания, кви банкови тайни у Трън бе, колега?! Да не би да има и дела по закона за хазарта за спиране на сайтове, а?!
Не че нещо, просто питам - в малките населени места се закриха болниците, училищата, сега и съдилищата - там, където са останали.
Е, там има ли Българска държава или тая територия нещо ни е в повече?
Държавността е основно справедливост и именно тази обществена потребност осъществяват съдилищата по места.
Без значение е дали делата са 300 годишно на един магистрат,когато става дума за правосъдие и справедливост не броя ,а качеството трябва да са водещи. Защото за обикновения гражданин или селянин неговия проблем е "най-големия" без значение от привидно малкия му размер.
Съдебната власт не произвежда компоти ,а правораздава и е бюстител за справедливостта в обществото ни.
Друг е въпроса ,че "нежната революция" не направи нищо полезно в съдебната власт ,а донесе много повече беди и негативи навред...
Важно е съдята да бъде българин и съди на бащиния език а не на сръбски!
Важно е държавността да бъде до народа , а не до мераклиите за власт.
Споко статията е излишна. Тоя бивш районен прокурор няма никакъв шанс да спечели за Перник. За мястото там кандидатите са много и повечето са с по - големи възможности от героя на статията.
това за тpън или глог е много интересно. колко чиновници има в това съдче и колко е населението на общината със села и махали. смятайте: съдии и съдебни служители, прокурори и служители, съдия по вписване, може да има и нколко дознаотели, съдебна охрана и още 2-3 длъжности, пари за издръжка на сграден фонд и консумативи, ОТНЕСЕНО към обезлюдена и слабо населена община без поминък. Горе долу на два каскета по един дето се храни от бюджета на съдебната власт.
ЕЛКЕ, то и СРС, и в СГС не ходят със седмици на работа. Сигурно пишат в къщи....?! Някои пишат, други си бъркат в носа!
Елка, ти явно си от натоварения СРС. Като толкова ти тежи работата там, отиди в Трън, да не гледаш дела, да не ходиш всеки ден на работа и да вземаш голяма заплата.
Мисля, че е крайно време малките съдилища с "огромна" натовареност да бъдат закрити, за сметка на натоварените. Не е оправдано еднаквото заплащане на магистрати в големите съдебни райони и на тези в мног,много малките. Доколкото ми е известно, на повечето от тях дори не им се налага да ходят всеки ден на работа. Трябва да се прецени и да се приложи адекватно възнаграждение за съответната натовареност!
В тези сериозни 300 бройки дали пък не влизат и мерките за неотклонение по дежурство, чд-та за разрешения и последващи одобрения (ел. съобщание, банкови тайни, претърсвания и пр.), заповедни производства (които след подаване на възражение, под друг номер, се доразгелдат, като искови) и т.н.? Ако се окаже, че е така, и един съдия е много!
Крайно време е да се възприеме концепцията за закриване на всички районни съдилища. Да се обособят две камари в Окръжен съд - първоинстанционна и въззивна. Ако се налага долната камара като първа инстанция може да има изнесени състави в различните отдалечени селища или да провежда заседания по график в населени места, откъдето са страните.
Какъв конкурс, крайно време е съдилища като този да се закрият.
Ами да се обяви конкурс за вакантните магистратски длъжности с външно участие, след като няма кандидати за преместване!