Върховният административен съд (ВАС) няма повече да извършва проверката на редовността на касационната жалба или протест, като това ще се извършва от първоинстанционния съд. Това става възможно с окончателно приетите промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) от Народното събрание. С измененията се преустановява ангажирането на процесуална защита по нередовните жалби.
Промените в АПК бяха внесени от ГЕРБ, а от мотивите към тях става ясно, че те премахват както финансова, така и логистична тежест. В момента проверката за редовността на жалбите се извършва от заместник-председателите и председателите на отделения във Върховния административен съд. По този начин последните са натоварени с огромна административна тежест, която им пречи да изпълняват същинските им задължения. Така с промените първата инстанция, постановила акта, който се обжалва, ще проверява редовността на жалбата. Ако касационната жалба е редовна, съдът ще изпраща препис от нея заедно с приложенията на другата страна, която в 14-дневен срок от получаването им може да подаде отговор. Делото ще се изпраща във Върховния административен съд чак след изпращането на отговора или на изтичането на срока .
Актовете и на административните съдилища, и на ВАС за оставяне на жалбата без разглеждане, подлежат на обжалване и за това няма да се дължи държавна такса.
2 Коментара
Добре де-тези жалби ще бъдат проверявани от:
1. Приподписващият адвокат. С подписа си , адвокатът е заложил адвокатската си чест,че жалбата е "качествена".
2. Първоинстанционния съд.
3. Второинстанционнияя съд-това също ще се прави, дори и да не го пише.
Тогава какъв е смисъла от приподп исването? Поне отменете тази излишна паразитна новост с натрапеното приподписване. Нали после жалбата ще бъде на два пъти проверявана в съда.
Всъщност това не е вярно. Ще прави проверка - всеки съд е длъжен да я направи за дело, което разглежда. Просто административните съдилища ще му подготвят работата.