Върховният касационен съд (ВКС) отправи екзотичен, както от правна, така и от социологическа гледна точка, въпрос до Конституционния съд (КС), а именно – какво означава понятието „пол“.
В петък Конституционният съд образува конституционно дело № 6/2021 г. по искане на Общото събрание на Гражданска колегия на съда.
Искането е формулирано така: „за тълкуване на чл. 4, ал. 3, чл. 5, ал. 1, 2, 4, чл. 6, ал. 2, чл. 14, чл. 13, ал. 3, чл. 32, ал. 1, чл. 46 и чл. 47 от Конституцията на Република България и за установяване дали съответства на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз понятието „пол“, възприето от Конституцията, по следните въпроси:
1. Какво е обяснението на понятието „пол“, възприето от Конституцията, и има ли то самостоятелно психологическо и/ или социално изражение, различно от биологичното?
2. Как е решен на конституционно ниво въпросът за баланса между понятието „пол“, възприето от върховния закон, и правото на личен живот по чл. 32, ал. 1 от Конституцията в аспекта на възможността държавните органи на Република България да зачетат последиците от личната идентификация на български гражданин, който се е самоопределил към пол, различен от биологичния?
3. Признават ли чл. 5, ал. 4, а и чл. 4, ал. 3 от Конституцията на Република България предимство на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, съставена в Рим на 4 ноември 1950 г. (КЗПЧОС, ратифицирана със закон - ДВ, бр. 66 от 1992 г., обн. ДВ, бр. 80 от 1992 г., изм. бр. 137 от 1998 г., попр. бр. 97 от 1999 г. и бр. 38 от 2010 г.) и на чл. 7 от Хартата на основните нрава на Европейския съюз пред обяснението на понятието „пол“, възприето от Конституцията на Република България?
Искането на Гражданска колегия на ВКС е мотивирано с тълкувателното дело, което стои пред нея, по въпроса: „Допустимо ли е и при какви предпоставки да бъде допусната юридическа промяна на пола при установена транссексуалност на молителя?“.
Въпреки, че явно няма съмнения в това какво е „пол“, споделяйки следното: „Според КС върховният закон възприема разбирането за биологичната характеристика на понятието „пол“ като единствено включена в него (чл. 46, ал. 1 и чл. 47, ал. 2 КРБ, а и чл. 6, ал. 2 КРБ). Биологичното обяснение на понятието провеждат и всички национални закони (чл. 5, ал. 1 КРБ). Така полът на българския гражданин се определя с раждането и се изгубва със смъртта и няма самостоятелно социално и/ или психологическо изражение“, Гражданската колегия все пак настоява за решение по въпроса на конституционно ниво. Последното може би ще бъде и поредният категоричен отговор на КС (след знаковото му решение по въпроса за конституционосъобразността на Истанбулската конвенция), че както от правна, така и от научна гледна точка, полът безспорно е биологично детерминиран.
За докладчик по делото е определен бившият ръководител на Гражданска колегия на ВКС Красимир Влахов.
9 Коментара
А колко надежди ти се възлагаха.......
Успя да ги бетонираш, бетонните глави.
Като този избор може да го правиш в психиатрията, където ще полагат за теб необходимата грижа.
В този вариянт мисля е ОК:)
Май не усети саркаэма, а? :)
И така докато не изядеш шамарите от баща си
Ти да не си от гимназистите, учили дистанционно биология? Полът се определе от половата хромозомна двойка. Половете са два - мъжки и женски. Всичко останало са хромозомни, хормонални и умствени БОЛЕСТИ!!!
Е...е голям "мерак" да я приемем тази Истанбулска конвенция.Спокойно дами и господа висши магистрати,
така или иначе ще ни накарат да го направим ,нали сме радетели за максимална екзактност и секвенция в конфирмирането на либерално демократичните и евроатлантически ценности , ...... апропо,пожелавам на всички,които са направили това питане до Конституционния съд,техните деца и внуци да си сменят поне веднъж пола
Полът е социална категория, и е въпрос на избор, като това е непостоянна величина. Днес си момченце, утре можеш да станеш момиченце, а на третия ден пак да станеш момче.