Председателят на Върховния касационен съд (ВКС), който традиционно е повече от пасивен по важните за съдебната система проблеми, отново се активира по команда на Съюза на съдиите в България (ССБ). И този път въпросът, който бе поставен от политизираната съсловна организация, касаеше обичайната им кампания по дискредитиране на държавното обвинение – в случая срещу главния прокурор Иван Гешев.
Миналата седмица ССБ поиска Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се саморазправи с Гешев, като инициира процедура по отстраняването му от длъжност. Този четвъртък Панов без никакви изненади беше предложил въпросът да бъде разгледан като извънредна точка в дневния ред на кадровиците. Причините за това обаче не станаха ясни, тъй като по закон съсловните организации нямат правомощие да инициират отстраняване на магистрати, камо ли на който и да било от „тримата големи“ в съдебната система. Опитът на председателя на ВКС да обслужи интересите на ССБ скоростно и „през задния вход“ не се увенча с успех, а кадровиците ясно дадоха отговор, че нямат никакви намерения да отстраняват Гешев от длъжност.
„Безспорно е, че, за да се инициира отстраняване на главния прокурор, има разписана процедура в закона. Очевидно е, колеги, че ние не сме в рамките на такава процедура. Струва ми се обаче, че обръщенията на ССБ и Асоциацията на прокуратурата се съдържат въпроси, които следва да бъдат дискутирани и ние следва да изразим позицията си по тях. Разбира се без да засягаме конкретни производства. Очертаните проблеми и в обръщението на съдиите, и в становището са важни и ние не можем да ги подминем с мълчание, още повече след като те предизвикват реакция и в обществото, и в европейските институции. Наша работа е да решим тези проблеми, разбира се без да противопоставяме съд на прокуратура“, посочи Цветинка Пашкунова.
Панов обаче настоя все пак името на Иван Гешев да бъде сложено на „стената на срама“ и дейността на прокуратурата да бъде на практика „осъдена“ от ВСС.
„Аз също смятам, че няма пречка да обсъждаме дейността на прокуратурата – нямам против. Искането обаче е за отстраняване на главния прокурор, но е ясно, че ние изобщо не сме в тази процедура. Искам да попитам вносителя – какво точно искате да направим, за да знам как да гласувам“, попита Шекерджиев.
Отговорът на Панов беше доста витиеват и в духа на „щом мен сте обсъждали в рамките на Пленума, значи може и главния прокурор да обсъдим“.
Усилията обаче се оказаха на вятъра, като с 14 гласа „против“ на 4 „за“ Пленумът отказа на Панов удоволствието да дискредитира прокуратурата.
След ясната заявка от страна на ВСС, че няма да "уволнява" Гешев, председателят на ВКС се опита да инициира поне неговото публично порицаване. И това не мина. След последвали допълнителни дебати по темата ВСС все пак прие да обсъди част от изложените от ССБ обвинения срещу Гешев на заседанието си на 22 октомври, в едно с изводите от доклада за върховенството на закона в България, както и становището-отговор на нападките на ССБ от страна на Асоциацията на прокурорите.
20 Коментара
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Ах, така ли? Ама това заглавие не е по тая точка. Да го запазят за когато се гласува точката. Също така за другото недоразумение.
И Гешев и Панов и останалите членове на ВСС отдавна стигнаха дъното. Позор са за съдебната система и за държавата. Такива хора нямат място в съда и прокуратурата.
Кога ще арестувате Димитър Ламбовски че разпорежда в частното му гробище да се изравят пресни трупове, да ги прехвърлят в талашитени ковчези, а оригиналните от по 10 бона ги продава на следващото погребение. После пак вади новия мъртвец и шитка ковчега на следващите. Така поне 10 пъти. И все му се разминава.
"Листопада" започна,другарки и другари.Всичко "гнило", най-вече в прокуратурата, трябва да си изреже "до кокал".Главния прокурор да се "вгледа" в морала,честността,лоялността и некорумпираността ,особено на административните ръководители по места.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Кой да го пази? Очевидно тези, дето го избраха- забравихте ли ги? Забравихте ли кой беше кандидата на съдиите? Жокер - не беше Лозанчик! Тоя мишок го избраха Борисов и Цацаров! От този факт не може да избяга!
Нещо не ми се вързва! Защо Лозан Панов е още шеф на ВКС след като разрахме що за човек е! А жена му Беци Пънов с жълтия си безплатен тоалетпапир ВиршБлато!? Хайде стига , Лозан е позор за съда! Всички го знаем! А що мълчим?! Нещо не ми се вързва?! Някой го пази, а .... смешно е ...
А защо Лозан Панов не бъде отстранен! До кога ще го търпим!
А Вие защо смятате, че трябва всичко, което прави главният прокурор по последните въпроси да е достояние на медиите? Може би можете да ми изредите поне 3 неща, които е направил председателят на ВКС, зада уеднаквяването на съдебната практика или за решаване на сериозните кадрови проблеми в системата? Когато се излива Гешев насякъде - зле, като си трае - пак зле. Айде, малко. А и кариерата на хората, които са го избрали, или техните грехове, какво общо имат с него? То по тая логика и Христо Иванов е виновен за зверствата на комунистите, щото е бил жив по времето на комунизма. Е ли? Отделен въпрос е, че в България никога не е имало комунизъм, а социализъм, ама АЙДЕ.
Впрочем може да видите членовете на Прокурорската колегия на ВСС, които номинираха и избраха Гешев, особено Цацаров, каква кариера са имали и преди "2-3 години". Впрочем и юли 2016 г., когато е избран да ръководи Специализираната прокуратура, май е преди повече от 4 години. Впрочем и какво прави Гешев да реформира прокуратурата, която 30 години, по негови думи, е позволила има безнаказаност, пак по негови думи. Впрочем, какво прави Гешев срещу тези, които управляват последните 10 години. Нено Димов ли само?
Нищо лично, ама докато цитираните са забогатявали, Гешев най-вероятно е бил обикновен следовател или специализант, или редови прокурор, но в никакъв случай не е бил на "висши длъжности". Впрочем, той май е на "висша длъжност" отпреди едва 2-3 години, така че...това, което внушавате, фактологично не е вярно.
Кои са тези хора? Да не би да са забогатяли, докато Гешев и назначили те го са заемали висши длъжности в прокуратурата? Да не би и да са осъдени?
Цветан Василев, Арабаджиеви, Баневи, Бобокови, Черепи разни... защо пък да са важни?